Pryč s porostem

Obden jsem si musela holit podpaží a třísla, chloupky na nohou jsem si jednou za měsíc vytrhávala epilačním strojkem. Nejen, že to bolelo, ale pokaždé to trvalo čtyři hodiny. V tříslech jsem měla zarudlé hnisavé pupínky, a protože jsem se styděla, nechodila jsem se ani koupat.“ prozradila Monika K. (23) potom, co se rozhodla pro epilaci laserem.

„Mnohá třísla skutečně vypadají ošklivě. Následkem neustálého vyholování se v nich tvoří nejen zanícené pupínky, ale i jizvičky a změny pigmentace. Některé pacientky si proto pořizují plavky s nohavičkami, mnohé se zase nesvlečou kvůli zarostlým nohám. Pro tyto ženy znamená odstranění ochlupení stav, kdy se pravidelně nemusí holit, skutečnou změnou kvality života,“ říká MUDr. Hana Adamcová z pražského Medical Laser Centre.

O tento zákrok se v poslední době zajímají i mužští pacienti a epilace zad je pro mnohé z nich vysvobozením. „Neustále jsem měl mokrou košili, několikrát za den jsem se musel převlékat, skutečně mě to obtěžovalo. Když jsem slyšel o epilaci, řekl jsem si, že to zkusím,“ svěřil se lékařce čtyřicetiletý Miloslav V. Další pacienti se rekrutují z mužů, kterým zarůstají vousy od čelisti dolů. „Dnes málem každý používá elektrické holící strojky, holí se krouživými pohyby, které tvoří víry a díky tomu chloupek zarůstá.“ Na krku se pak vytvoří zarudlé pupínky, které vypadají jako nehezká vyrážka.

 

Na jaké chloupky je epilační laser

 

„U všech laserů jde prakticky o to, aby vlnová délka atakovala vlnovou délku ošetřované tkáně. Když chceme ošetřovat chloupky, musíme mít laser, který dokáže spolupracovat s barvivem, které v něm je. Proto lze také ošetřovat jen tmavé chloupky, ne šedé nebo světlé, jak se někdy neseriózně tvrdí. Čím je chloupek tmavší, tím je to lepší,“ vysvětluje MUDr. Adamcová. Nejoptimálnější stav je bílá kůže a tmavé chloupky. „Je proto lépe před epilací vynechat návštěvu solária a při opalování používat krém s ochranným filtrem. Dnes však už existuje epilační laser, kterým jsme díky fyzikálním parametrům, schopni ošetřovat i snědé pacinty. Je to náš Light Sheer od americké firmy Coherent.“ Častou příčinou nedorozumění je, když se lidé domnívají, že epilací holení končí. Epilací lze docílit stavu, že se v ošetřených lokalitách nebudete muset holit, ale nikdy to není po jednom zákroku, minimálně po třech. Každý z nás má totiž jen určité procento chloupků v aktivní růstové fázi, kdy je cibulka a vlas v ní plný pigmentu, na které laser jedině a vždycky reaguje. „Protože to ale pouhým okem není možné zjistit, musí se pokaždé ošetřit všechny chloupky, i když se podaří zasáhnout jedině ty, které právě rostou.“ Podle zkušeností lékařky jdou lehce epilovat třísla a dolní končetiny, pomaleji podpaží, brada a horní ret.

 

Trvalé vale holení?

 

Účelem laserové epilace je dosáhnout stavu, kdy se člověk nemusí holit. „Sama už mám řadu pacientek s odepilovanými třísly, podpažím i dolními končetinami, které jsou ve fázi, že se neholí třeba celý rok, a kdy stačí jen udržovací ošetření. Trvalá epilace ale neexistuje. Kdo to tvrdí, dává neseriózní informaci. Náš laser má jako jediný na světě atest americké FDA (u nás Státní ústav pro kontrolu léčiv) na trvalou redukci nežádoucího ochlupení. Všechny ostatní mají atest jen na dlouhodobou redukci, což už je velký rozdíl. A když se lidé pro zákrok rozhodnou, musí vědět, že je nutné ho opakovat.“ Deklarace trvalé redukce v případě tohoto laseru znamená, že nezmizí všechny chloupky, ale většina a ty, co zůstanou, jsou světlejší a tenčí. Cílem a snem všech výrobců epilačních laserů je však sestrojit laser, který způsobí absolutní degeneraci vlasové cibulky, ze které už ani vlas či chlup nebude moci vyrůstat.

 

Nejžádanější lokality

 

U mužů jde nejčastěji o oblast krku a zad, ženy mají největší zájem především o třísla, dolní končetiny a podpaží. Méně časté jsou horní ret a brada, či oblast kolem prsních dvorců a pupíku. Zvláště žádaná lokalita v poslední době jsou tzv. bikiny lines, a epilace na peříčko, tak, jak ji viděli v erotickém televizním pořadu. Chtějí nechat jen proužek nad přirozením, všechny ostatní chloupky pryč, líbí se to údajně velice i partnerům. Pro epilační laser to není žádný problém. Dá se s ním kromě řas formovat všechno, i obočí. Pravda je, že dnes je ochlupení spíše atavismus. V celém světě je tendence hladké kůže a nežádoucí porost u žen není estetický. Přesto stále existují muži, kterým se líbí. „Řada pacientek se mi svěřuje, že je z nadměrného ochlupení nešťastná, ale nesmí je odstranit kvůli partnerům, které to vzrušuje. Nepomáhají ani argumenty, že jsou nepříjmně cítit, když se zpotí.“

 

Kdy na zákrok a za kolik

 

Jedno ošetření se zpravidla pohybuje v ceně několika set až tisíc korun, záleží na hustotě chloupků a velikosti ošetřované plochy. Epilace je méně bolestivá než například žilky v obličeji, ale je cítit. Většinou v podpaží bolí víc než na končetinách a první zákrok je nejhorší. Každé další ošetření, tak, jak chloupků ubývá a ztenčují se, bolí méně. Nepříjemný pocit štípání zmírňuje chlazení, které je do laseru zabudováno i speciální krém EMLA, který se na daná místa aplikuje půl hodiny před zákrokem. Laserová epilace není vhodná při hormonální léčbě, protože některé z těchto léků růst chloupků podporují, kontraindikací je epilepsie, kardiostimulátor a těhotenství. Jinak je při dodržení základních bezpečnostních pravidel naprosto neškodnou a bezpečnou záležitostí. A důležité upozornění nakonec. Ten, kdo se na laserovou epilaci připravuje, si dva měsíce před zákrokem nesmí chloupky vytrhávat, jenom holit. Kdyby nebylo ošetřované místo oholeno, chloupky a kůže by se spálily.

Samotný zákrok po odborném vyšetření mohou provádět vyškolené sestry. Na snímku MUDr. Hana Adamcová (vpravo) s MUDr. Ditou Voronovovou z Medical Laser Centre sledují epilaci, kterou pacient podstupuje kvůli zarůstajícím vousům na krku. Epiluje sestra Helena Holzapfelová.

AUTOR: Jana Rovenská, Magazín Práva, 8. července 2000, str. 20, 21